استنلس استیل و نیکل

استنلس استیل و نیکل

استنلس استیل و نیکل
ورق استنلس استیل و نیاز به نیکل

نقش عنصر نیکل در استنلس استیل

ورق استنلس استیل و استفاده از نیکل در آن از مواردی است که قصد داریم در مقاله امروز خود به آن اشاره کنیم. همچنین اطلاعاتی کلی درباره نیکل از دیگر مواردی است که در این مقاله به آن اشاره خواهد شد. استیل جزو یکی از برترین و پرکاربردترین آلیاژهای مورد استفاده در صنایع مختلف می باشد. 

بسیاری از کارفرمایان برای ایجاد اطمینان و امنیت کافی برای سیستم‌های خود از استیل استفاده می‌کنند، آلیاژی که عملکرد و فعالیت‌های گسترده‌ای دارد. آلیاژی که در نمونه‌های مختلف، عناصر و آلیاژهای بسیار زیادی در خود دارد. نیکل یکی از فلزاتی است که در ترکیبات اکثر آلیاژهای فولاد ضدزنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم تا اطلاعاتی کلی درباره فولاد ضدزنگ و عنصر نیکل در اختیار شما قرار دهیم. عنصری که در بسیاری از وسایل و سازه‌هایی که ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم، وجود دارد.

استنلس استیل و نیکل

اگر مقاله‌های قبلی موجود در سایت را مطالعه کرده باشید، بدون شک اطلاعات بسیار زیادی درباره استنلس استیل و عملکرد گسترده آن در سازه ها و شرایط مختلف به دست آورده اید. در این آلیاژ، عناصر آلیاژی مختلفی در ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از این عناصر نیکل است؛ عنصری که بسیاری از شیمیدانان و کارشناسان فعال در این زمینه، آن را به عنوان عنصری تعیین کننده می‌دانند.
عنصری که بدون شک توانسته عملکرد و تاثیر بسیار قوی‌ای از خود به نمایش بگذارد. کاربرد و استفاده از این عنصر بسیار زیاد می باشد.

کاربرد و استفاده از نیکل

نیکل جزو یکی از عناصری است که در ترکیب شیمیایی استنلس استیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از نیکل عمل و یا اقدامی جدید نیست. از قرن 18 میلادی نیکل از عناصری بوده که در سازه‌های ساختمانی و بخش‌های مربوطه مورد استفاده قرار می‌گرفته است. قرن 20 را می‌توان نقطه عطف فلز نیکل دانست. در این دوره بود که نیکل به عنوان یکی از عناصر بسیار تاثیرگذار در آلیاژ استیل شناخته شد. افزایش میزان مقاومت در برابر دما و فرسایش در استیل را بسیاری از کارشناسان به واسطه وجود نیکل در ترکیبات ساختاری این آلیاژ می‌دانند. به همین دلیل استفاده از نیکل تنها در ورق استیل ختم نشد. در ساختار و صنایع مختلفی نیکل مورد استفاده قرار گرفت.

تعمیرات سطحی

با استفاده از نیکل در ساختار هر دو طرف فلزی که دچار انشعاب و یا فرسودگی شده‌اند، می‌توان از بروز فرسودگی و انشعاب بیشتر جلوگیری کرد. همچنین این موضوع را فراموش نکنید که خود نیکل جدا از عامل محافظتی، به میزان بسیار زیادی باعث ایجاد شرایط مقاوم برای جلوگیری از بروز این مشکلات نیز خواهد شد.

صنعت اتوموبیل

صنعت اتومبیل جزو یکی از صنایعی است که نیکل عملکرد و کاربرد بسیار زیادی دارد. ورق استیل نیز مانند نیکل در صنعت اتومبیل سازی توانسته بود به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کند. یکی از اصلی‌ترین کاربرد و استفاده از نیکل در صنعت اتومبیل سازی، افزایش میزان امنیت و دوام محصول است. به طوری که از نیکل استفاده می‌شود تا میزان مقاومت اتومبیل در برابر شرایط فیزیکی مانند فرسودگی و یا حتی تصادف نیز حفظ شود. یکی دیگر از ویژگی‌های نیکل در صنعت اتومبیل، استفاده از این عنصر برای باتری‌های با قابلیت شارژ مجدد است. 

باتری‌های شارژی

این صنعت نیز از نیکل استفاده می‌کند. نیکل جزو آن دسته از عناصری است که نقش به سزایی در افزایش میزان دوام شارژ در باتری و همچنین میزان امنیت محصول دارد. کمپانی‌های خودروسازی بزرگی مانند تسلا از این نسل از باتری‌های شارژی برای ماشین‌های طراحی یا مونتاژ شده خود استفاده می‌کنند. به عنوان مثال در یک نمونه از این باتری‌ها بیش از هفت هزار سلول که شامل نیکل هستند، استفاده شده است. جدا از شرکت تسلا، کمپانی Elon Musk نیز از این نسل از باتری‌ها می‌خواهد برای محصولات خود استفاده کند.

آینده نیکل

همانطور که در ابتدا مقاله نیز به آن اشاره شد، نیکل اهمیت و کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. همچنین این عنصر در آلیاژهایی مانند ورق استیل نیز وجود دارد. با توجه به این که تا سال 2050 پیش بینی شده است جمعیت کره زمین تا 10 میلیارد نفر نیز افزایش پیدا کند، نیاز به نیکل برای ساخت مسکن، حمل و نقل، تامین انرژی و . . . بیش از پیش زیاد خواهد شد.

جمع بندی

عنصر نیکل و استفاده از این عنصر در شاخه‌های مختلف از اطلاعاتی بود که به آن پرداختیم. از این عنصر در آلیاژهای مختلفی مانند ورق استیل نیز استفاده می‌شود. نیکل با کاربرد گسترده خود، تاثیرات بسیار زیادی در آینده خواهد گذاشت.
 


ارسال نظر درباره این موضوع