ورق استیل ضد اسید

ورق استیل ضد اسید

ورق استیل ضد اسید
استیل 316 که تحت عنوان استیل ضد اسیدی شناخته می شود، به علت وجود مقادیر مولیبدن در ترکیب شیمیایی آن در برابر انواع اسیدها مقاوم بوده و خورده نمی شود.

استنلس استیل ضد اسید

قیمت استیل؛ عرضه انواع ورق استنلس استیل مورد استفاده در صنایع، در ابعاد و ضخامت های متفاوت. تلفن: 02122011620

 

تعریف ورق استیل

ورق  استیل از فلز خالص استیل با ترکیب فلز های دیگر به صورت آلیاژ تولید می‌شود. به طور کلی ورق استیل را به دو گروه ورق استیل بگیر و نگیر طبقه بندی می‌کنند.

استیل بگیر:  این ورق جذب آهن ربا می شود.

ورق استیل نگیر:  این ورق جذب آهن ربا نمی شود.

ورق استیل نگیر کارایی بیشتری دارد و گرانتر است.

به طور کلی ورق های استیل می تواند موارد زیر را شامل شود :
1-ورق استیل 304
2-ورق استیل 430
3-ورق استیل 420
4-ورق استیل 309
5-ورق استیل 310
6-ورق استیل 316
7-ورق استیل 317
8-ورق استیل 201
9-ورق استیل رنگی
10-ورق استیل طرحدار 


در ادامه به معرفی ورق استیل ضد اسید می پردازیم.
این  ورق ها برای مقابله با خوردگی استفاده می شود. این ورق ها مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی دارند که علت این مقاومت وجود کروم در آلیاژ آنهاست.  اگر میزان کروم موجود در آلیاژ اصلی استیل ۵ درصد باشد، ورق استیل مقاومت بالایی در اثر خوردگی در برابر اسید خواهد داشت اما اگر میزان کروم به ۱۲ درصد افزایش یابد آلیاژ مورد نظر به ورق استیل ضد اسید تبدیل خواهد شد. حال این سوال مطرح می‌شود که کروم موجود در آلیاژ چگونه ورق استیل ضد اسید می سازد؟؟

کروم یک لایه اکسید سطحی بر روی آلیاژ مورد نظر تولید می‌کند که این لایه سطحی باعث محافظت لایه های زیرین در مقابل خوردگی با اسید می شود.

 

ورق استیل ضد اسیدی

ورق استیل ضد اسیدی

انواع مختلف ورق استیل ضد اسید:

 قبل از بیان انواع مختلف ورق استیل بیان می‌کنیم که این دسته بندی بر اساس درصد آلیاژ موجود در ورق استیل صورت گرفته است.
1-ورق استیل ضد اسید 304 : نام دیگر این ورق استیل به نام 8-18 می‌باشد. این ورق حاوی ۸ درصد نیکل، ۱۸ درصد کروم و  ۸۸ هزارم درصد کربن است. بیشترین کاربرد ورق استیل ضد اسید  ۳۰۴ در صنایع خودروسازی و برای مخازن آب است.

2-ورق استیل ضد اسید ۳۱۶:  نام دیگر این ورق استیل ضد زنگ گرید دریایی است.  این ورق استیل حاوی ۱۰ درصد نیکل ۱۶ درصد کروم و دو درصد مولیبدن می باشد. مولیبدن مقاومت ورق ها را در برابر خوردگی با کلراید افزایش می دهد. موارد استفاده ورق ۳۱۶ برای مخازن نگهداری مواد غذایی، دارویی و شیمیایی است.

3-ورق استیل ضد اسید ۳۱۷:  این ورق معمولاً در مواردی به کار برده می شود که مخزن حاوی آب دریاست و یا برای پوشش خارجی اتصالات آن  استفاده می شود که با آب دریا در ارتباط است.  ورق ۳۱۷ دارای مقادیر زیادی مولیبدن است که مولیبدن موجود در آلیاژ باعث مقاومت ورق در مقابل خوردگی با کلراید می شود. ( مثل آب دریا )

ورق استیل ضد اسید در دو شکل رول و شیت به بازار ارائه می شود.  ورق استیل ضد اسید رول می‌تواند در  سه عرض 1000 و  1250 و 1500 میل تولید شود. در مورد ورق استیل شیت هم می‌توان گفت در اندازه‌های 1000*2000، 2500*1250 و 1220*2440 تولید می شود. بیشترین موارد کاربرد این ورق ها در صنایع نیروگاهی پتروشیمی و صنایع شیمیایی برای مخازن آب،  نفت،  هوا و ... استفاده می شود.

 

استیل 316

ورق استیل 316

استیل ضد اسید به این معنا نیست که به هیچ وجه دچار خوردگی  نمی شود. بلکه به این معناست که در شرایط نرمال مقاومت بالاتری نسبت به خوردگی در برابر اسید از خود نشان می دهد. استیل های گروه 300 که به استیل های نگیر معروف هستند، نسبت به استیل های 200 و 400 که جزو استیل های بگیر هستند، مقاومت بالاتری در برابر خوردگی با اسید از خود نشان می دهند.

از ورق استیل ضد اسید برای تولید لوله استفاده می‌شود که این لوله ها برای سیستم لوله کشی برای انتقال آب و سایر صنایع شیمیایی، غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع لوله استیل  ضد اسید
1-لوله استیل ضد اسید درزدار 
2-لوله استیل ضد اسید بدون درز
3-لوله استیل ضد اسید مانیسمان
4-لوله استیل ضد اسید رده ۱۰
5-لوله استیل  رده ۴۰

برای انتخاب لوله استیل ضد اسید باید به ضخامت لوله ( بر حسب میلی متر یا رده )، طول میله ( که می‌تواند ۶ متری و  سه متری باشد )  و سایز لوله ( بر حسب اینچ یا میلی متر )،  اشاره کرد و آلیاژ به کار رفته در آن که می‌تواند ۳۰۴ و ۳۱۶ و ۳۱۷ باشد.


موارد کاربرد لوله استیل ضد اسید

1-ساخت سیستم و مخزن های الکل سازی و مواد شیمیایی
2-لوله کشی تصفیه آب
3-لوله کشی فاضلاب 
4-سیستم های تولید و نگهداری مواد غذایی، دارویی و شیمیایی
5-مخازن آب 
6-سیستم های تقطیر آب

 


ارسال نظر درباره این موضوع