کاربرد استنلس استیل در معماری مدرن

02122011620 تلفن
اهمیت انتخاب استیل مناسب در معماری

اولین بار از استیل ضد زنگ در سقف ساختمان کرایسلر استفاده شد، سازه ای که در سال ۱۹۳۰ بلندترین سازه جهان محسوب می‌شد.

فلز کالا
فلز کالا

ورق استنلس استیل و معماری

ورق استنلس استیل و معماری
24/05/2022

جهت خرید ورق استیل بصورت ورق ارجینال یا کویل استیل می توانید از طریق شماره تماس : 22011620 - 021 با کارشناسان بخش فروش فلز کالا تماس بگیرید.

فهرست موضوعات


کاربرد استنلس استیل در صنعت معماری

اولین بار از استیل ضد زنگ در سقف ساختمان کرایسلر استفاده شد، سازه ای که در سال ۱۹۳۰ بلندترین سازه جهان محسوب میشد. اولین سازه ای که به طور کامل با استفاده از ورق استیل روکش شده، ساختمان سوکونی موبیل بود. که این سازه هم در نیویورک واقع شده بود و در سال ۱۹۵۶ پروژه ساخت آن به اتمام رسید. برای هر دوی این سازه ها از آلیاژی معادل چیزی که ما امروزه با نام گرید ۳۰۲ میشناسیم استفاده شده است. هر دوی این سازهها از پس آزمون زمان به سربلندی بر آمده اند. و مقاومت فوق العاده ای از خودشان در برابر خوردگی نشان داده اند و کمترین نشانه ای از خوردگی در آنها موجود می باشد و با شست و شو توسط شویندههای معمولی دوباره به درخشش روزهای اولیه خود باز گشته اند.

استیل در ساختمان سازی

از آن زمان به بعد موج خروشانی از پیشرفت و گسترش ساختمانهای حقیقتاً زیبا و الهام بخش و مبلمان شهری که با استفاده از استیل ضد زنگ ساخته شده بود به راه افتاد. و این ساختمانهای الهام بخش با خود یک پیام اصلی را به همراه داشتند و آن هم این بود که تنها یک محدودیت برای این فلز همه کاره و آن هم محدودیت تجسم ذهن انسان است.
اگرچه، همانطور که جان رو دبیرکل انجمن بین المللی استیل ضد زنگ در مقاله ای که در نشریه اخبار جهانی استیل ضد زنگ منتشر کرد میگوید. در میزان اطلاعات آموزنده کافی برای دانشجویان رشته معماری درباره مبحث فواید استفاده از استیل ضد زنگ، کمبود بسیار محسوسی وجود داشته است.

شناخت مناسب از انواع آلیاژ استیل

نکته دیگری که جان رو خیلی روی آن تاکید میکند این است که استیل ضدزنگ یک اصطلاح عمومی است که شامل چهار دسته از گریدهای کاملا متفاوت از هم است (سری ۲۰۰، سری ۳۰۰، سری ۴۰۰، و سری استیل ضد زنگ دوبلکس) و همه این دسته بندی گریدهایی که ذکر شد، هر کدام دارای مشخصات فنی منحصر به فرد و مخصوص به خودشان هستند و همه اینها دامنه گسترده ای از ویژگیهای خاص مربوط به خودشان را دارند.
در حالی که ساختمانهای سوکونی موبیل و کرایسلر نشان داده اند که استیل ضد زنگ در مدت زمان طولانی مقاومت خود را در برابر خوردگی و آلایندههای محیطی حفظ میکند و از طول عمر بسیار بالایی برخوردار است همچنین این قابلیت فوق العاده که به راحتی از آلودگیهای سطحی پاک میشود و شکل اولیه خود را به سادگی باز میابد. اما با وجود همه این موارد باز هم انتخاب گرید مناسب بسیار مهم و حیاتی است و در این امر باید دقت فراوانی صورت بگیرد.
نمونه هایی وجود دارد از نماهای ساختمانی یا مبلمان شهری مانند هندریلها یا پناهگاههای ایستگاه اتوبوس که تغییر رنگ داده اند و حتی در مواردی نشانه هایی از خوردگی در سطح از خود نشان داده اند.
مطمئنا ایراد از استیل ضد زنگ نیست که این چنین مشکلاتی در این موارد به وجود آمده است.
پس این مشکلات و خوردگیها از کجا آمده اند؟ این نشانه ها در واقع نتیجه عدم انتخاب گرید مناسب برای موارد استفاده متفاوت است یا حتی میتواند در مواردی نتیجه ی مونتاژ اشتباه یا وجود ایراد در متدهای تمیز کردن سطوح استیل ضد زنگ باشد.
جان رو این طور ادامه میدهد که، در بخش بازار اصلی، در جایی که هزینه های اصلی در مصرف فلزات در قسمت ساخت بخش های سازه ای صرف میشود و جایی که طول عمر بالا بسیار حائز اهمیت است چرا که زمانی که چنین هزینه ای صرف میشود طول عمر بالا میتواند این امر را تضمین کند که سرمایه حتما باز خواهد گشت و سود دهی پروژه حتمی خواهد بود.
در جاهایی که پوشش بیرونی از جنس استیل ضد زنگ بسیار مشهود است، و برای مثال بخش زیادی از نمای ساختمان با استفاده از استیل ضد زنگ اجرا شده است و ظاهر اصلی سازه شما را استیل تشکیل میدهد بسیار مهم و حیاتی است که در قسمت هزینه ها، بعد از هزینههای گزاف بخش سازه ای، هزینه هی خرید استیل ضد زنگ جایگاه دوم را به خودش اختصاص دهد.

 

ورق استیل در معماری نو

 

کاهش هزینه ها اجرای نما با استیل ضد زنگ

هدف از این امر این است که زمانی که شما بخش زیادی از نمای خارجی سازه خود را با استفاده از استیل ضد زنگ اجرا کرده اید، انتخاب یک مصالح ارزان و بی کیفیت ریسک بسیار بزرگی میتواند باشد و در صورت خوردگی یا تغییر رنگ استیل تصویر کلی سازه شما بسیار ناپسند خواهد شد. در این مرحله هزینه تعمیر بسیار بالا رفته است و همین انتخاب اشتباه در آغاز راه شاید همه سرمایه شما را بر باد دهد.
اما برای یادگیری بیشتر دانشجویان معماری در مبحث استیل ضد زنگ جریان دیگری به رهبری انجمن بین المللی مولیبدن و با همراهی تیم استنلس و انستیتو تحقیقات آهن و استیل چین به راه افتاده است که در آن تحقیقات مفصلی از تعدادی از ساختمان ها در مناطق مختلف چین انجام شده است تا نقاط یادگیری برای طراحان معماری، سازندگان را در بخش های مختلف از جمله انتخاب گرید و متدهای ساخت ذکر کند.استفاده از ورق استیل 304 مات برای دیواره ها معمولا رواج بالاتری دارد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید